Logowanie

Aktualności

Wykorzystaj zmianę dostawcy i zacznij dbać o środowisko!

Wykorzystaj zmianę dostawcy i zacznij dbać o środowisko!

Klientom E2 Energia, jako jedyni, oferujemy w 100% zieloną energię!

 

Wykorzystaj zmianę dostawcy i zacznij dbać o środowisko! Zapewniamy błyskawiczne podpisanie umowy na dostawę energii i gazu.

 

Jesteśmy stabilnym partnerem, na którego możesz liczyć. Dla klientów E2 Energia przygotowaliśmy atrakcyjne warunki.


sprzedaz@trmewobrot.pl
+48 509 280 745
+48 509 280 826

szczegóły
Dlaczego warto pracować w TRMEW Obrót?

Dlaczego warto pracować w TRMEW Obrót?

 

Kamil Kuźnicki - Key Account Managera w Biurze Rynku Wytwórców opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na pracę właśnie u nas i jak pandemia wpłynęła na jego pierwsze miesiące w nowej pracy.

 

 

E: Jak odnalazłeś się w pracy podczas pandemii, jako nowy pracownik?

K: Przygodę z TRMEW Obrót S.A. rozpocząłem jeszcze przed rozwinięciem się koronawirusa. Było to na początku marca .Miałem więc miesiąc pracy w biurze, w czasie którego udało mi się wdrożyć. Przez ten okres zdążyłem poznać firmę i dowiedzieć się, jak wszystko funkcjonuje. Dopiero później przyszedł czas na home office.

 

E: Jak, w twoim przypadku, sprawdziła się praca zdalna?

K: Początek był raczej trudny, bo dom ‘wciągał’. Po pewnym czasie przeskoczyłem na normalny tryb pracy i teraz nie mam już żadnych problemów z pracą zdalną. Mam zorganizowane stanowisko do pracy i najpotrzebniejsze rzeczy. Jak już się przyzwyczaiłem, to wszystko idzie gładko.

 

E: Jakie masz rady dla osób, które pracują zdalnie?

K: Trzeba zorganizować swoją codzienną pracę, znaleźć czas na wszystkie zadania. Należy ustalić samemu, co chce się wykonać każdego dnia.

 

E: Jak wygląda twoja codzienna praca?

K: Zajmuję się głównie pozyskiwaniem Wytwórców. Czyli na co dzień kontaktuję się z właścicielami instalacji OZE i staram się zachęcić ich do współpracy z TRMEW Obrót S.A.

 

E: Jak odnalazłeś się w środowisku pracy w TRMEW Obrót S.A.?

K: Był to dla mnie zdecydowany przeskok, ponieważ wcześniej pracowałem w innych branżach. Poprzednio zajmowałem się certyfikatami środowiskowymi w budynkach komercyjnych. Ukończyłem Inżynierię Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, więc po drodze mi z Odnawialnymi Źródłami Energii.  TRMEW Obrót S.A. operuje na specyficznym i dynamicznym rynku, ale kluczową kwestią w mojej pracy jest umiejętność nawiązywania kontaktów, które różni się od pozostałych branż.

 

E: Czy przychodząc do TRMEW Obrót S.A. miałeś już opinię o branży wytwarzającej energię, czy był ona dla ciebie w pełni nowa?

K: Można powiedzieć, że była dla mnie w pełni nowa. Moją stycznością z branżą były głównie certyfikaty środowiskowe, ponieważ odwoływały się do zużycia energii w budynkach mieszkalnych i biurowych. Tak naprawdę to był jedyny obszar, który się pokrywał. Bardzo ważne były dla mnie rozmowy z Sebastianem Iwańcem Pełnomocnikiem zarządu ds. Rozwoju Sprzedaży, który nakreślił jak działa TRMEW Obrót S.A., wraz z całą branżą. Wdrożył mnie w system pracy oraz wytłumaczył jak rozmawiać z Wytwórcami.

 

E: Jak zmieniła się charakterystyka twojej pracy podczas pandemii?

K: Założenie mojej pracy było takie, że miałem jeździć na spotkania osobiste po firmach i spotykać się z ludźmi. Nie zdążyłem, ponieważ po okresie wdrożenia do firmy pojawił się wirus i kontakty przeniosły się do rozmów telefonicznych i wideokonferencji.

 

E: Dlaczego warto pracować w TRMEW Obrót S.A.?

K: Najbardziej podoba mi się to, że pracujemy z wytwórcami energii z odnawialnych źródeł. Ma to duży wpływ na środowisko. Jeszcze na rozmowie o pracę miałem pytanie “Dlaczego chcesz pracować w TRMEW Obrót?” i moja odpowiedź brzmiała, że po rozszyfrowaniu skrótu firmy [Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych] bardzo spodobała mi się idea i zacząłem wgłębiać się w temat. Nasza praca ma wpływ na środowisko, ponieważ dzięki nam do sieci trafia więcej energii z OZE. Są różne dyrektywy i ustawy, które zobowiązują nas do tego, że w przyszłych latach musimy zwiększać procentowy udział OZE w rynku energetycznym. Podoba mi się, że moja praca niesie prawdziwą zmianę.

 

E: Jak po skończeniu pandemii zmieni się twoja praca?

K: W moim przypadku będzie łatwiej, ponieważ kontakt z klientem bardziej się ożywi, dzięki spotkaniom personalnym. Podczas takiego spotkania łatwiej wyczuć intencje drugiej osoby, ponieważ widzisz reakcję na poszczególne informacje. Przez telefon możemy usłyszeć tylko barwę głosu, a przy spotkaniu dużo łatwiej odczytać swojego rozmówcę.

 

E: Jakie są twoje pasje i zainteresowania? Jak dzielisz je z pracą?

K: Góry mi zamknęli, więc nie mogę pojechać i pochodzić. Ostatnio powoli otwierają, ale z kolei są straszne tłumy na szlakach, więc na razie się nie wybieram. Najbardziej lubię tam jeździć w zimę, ponieważ jest wtedy zupełnie inny klimat. Góry wyglądają inaczej, krajobrazy wydają mi się ładniejsze i mniej ludzi krząta się wtedy na szlakach. Poza szlakami górskimi można mnie spotkać na strzelnicy. Ciężko czasem rozgraniczyć czas pracy i relaksu. Godzina 16, teoretycznie powinno się zamknąć laptopa, ale teraz jest on jeszcze bardziej pod ręką, przez co trudniej nie sprawdzić maila w późniejszych godzinach.

 

szczegóły
Ruszyła 6. edycja Konkursu dla mediów Platynowe Megawaty

Ruszyła 6. edycja Konkursu dla mediów Platynowe Megawaty

6 maja rozpoczęła się tegoroczna edycja Konkursu dla mediów Platynowe Megawaty. Jesteśmy partnerem konkursu, podczas którego Towarowa Giełda Energii S.A., nagradza dziennikarzy, których ubiegłoroczne publikacje poruszały tematykę rynku energii elektrycznej, gazu i odnawialnych źródeł energii.

 

Jest to już szósta edycja i dotychczas w konkursie nagrodzonych zostało już 207 publikacji i 15 dziennikarzy. Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją Konkursu objęli: Minister Aktywów Państwowych, Minister Klimatu oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

 

„Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest patronem honorowym konkursu organizowanego przez Towarową Giełdę Energii od jego pierwszej edycji. Inicjatywa ma na celu wyróżnienie tych, bez których polityka edukacyjno-informacyjna URE nie byłaby możliwa. Konkurs nagradza profesjonalizm i kompetencje dziennikarzy, którzy potrafią w interesujący sposób przedstawić zawiłości sektora energetyki szerszemu gronu odbiorców. W ten sposób nie tylko rzetelnie informują, ale też edukują społeczeństwo na temat funkcjonowania rynków energii elektrycznej i gazu” - Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w newsie na stronie internetowej TGE.

 

 

szczegóły
TRMEW Obrót przekazało środki ochrony Białostockiemu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie

TRMEW Obrót przekazało środki ochrony Białostockiemu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie

 

Spółka TRMEW Obrót S.A. systematycznie wspiera placówki medyczne w walce z koronawirusem. Wartość darowizn, przekazanych w Polsce, przekroczyła już kwotę pół miliona złotych. 

 

Każdy podmiot jest w tej chwili w potrzebie. Uważam, że podmioty warszawskie mają większe szanse na otrzymanie pomocy. Te oddalone od centralnej Polski mają mniejsze szanse na pomoc. Bardzo ujęło mnie to, że centrum onkologii nie zaprzestało procedowania usług dla pacjentów, że nadal pracuje pełną parą. - tak wybór Białostockiego Centrum Onkologii motywowała dr Daria Mejnartowicz, prezes zarządu Salveo Medical Care Warsaw, spółki należącej do Grupy kapitałowej TRMEW Obrót.  

Jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy, że Państwo się pochyliliście nad naszymi potrzebami. Te wszystkie środki przekazujemy do naszej grupy ścigającej wirusa. To jest grupa osób, które się nie boją nowych wyzwań, które się nie wystraszyły tego, że walczymy z czymś zupełnie nowym i nieznanym.

- mowi Dr Dorota Kazberuk, p.o. z-cy dyrektora BCO ds. lecznictwa.

TRMEW Obrót S.A. jest jednym z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Współpracuje z najliczniejszą grupą wytwórców, produkujących energię z odnawialnych źródeł. Ich klienci chcą dbać o środowisko, dlatego firma dostarcza im w pełni zieloną energię. W 2019 r. 100% sprzedanej przez TRMEW Obrót S.A. energii, pochodziło z odnawialnych źródeł. 

 

 

 

szczegóły
Jesteśmy w 100% ZIELONI! - Struktura paliw 2019

Jesteśmy w 100% ZIELONI! - Struktura paliw 2019

Zgodnie z Rozporządzaniem Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. Nr 93 z 2007 r., poz. 623 ze zm.) TRMEW Obrót S.A. przedstawia:


1. Strukturę paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytwarzania energii elektrycznej sprzedanej w 2019 r. przez TRMEW Obrót S.A.*:

 

2. Wykres kołowy obrazujący graficznie strukturę paliw i innych nośników energii pierwotnej zużywanych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej w 2019 r. przez TRMEW Obrót S.A.:

 

3. Informacja o wpływie wytworzenia energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla poszczególnych paliw i innych nośników energii pierwotnej zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej sprzedanej przez TRMEW Obrót S.A. w 2019 r. **:

 

  • Struktura paliw zużytych do wytworzenia energii elektrycznej opracowana została z uwzględnieniem danych uzyskanych z publikacji „Gospodarka paliwowo-energetyczna w latach 2017 i 2018" Główny Urząd Statystyczny 2019.
    ** Dane o wielkościach emisji zanieczyszczeń w odniesieniu do wytworzenia energii elektrycznej zakupionej w 2019r. zostały opracowane na podstawie danych uzyskanych z publikacji "Wskaźniki emisyjności wyprodukowanej energii elektrycznej w roku 2018" Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE): 

 

Struktura_paliw_2019.pdf

 

szczegóły
Zostaliśmy animatorem na Towarowej Giełdzie Energii!

Zostaliśmy animatorem na Towarowej Giełdzie Energii!

10 lutego 2020 roku spółka akcyjna TRMEW Obrót objęła rolę animatora na Towarowej Giełdzie Energii.

 

Każdy hurtowy rynek powinien charakteryzować się odpowiednim poziomem płynności, zwłaszcza w zakresie kontraktacji długoterminowej. To właśnie głębokość rynku oraz jego płynność są niezbędne dla uczestników do realizacji strategii handlowych, w szczególności zabezpieczania ceny w przyszłości, bilansowania, czy też zamykania posiadanych pozycji dowolnego dnia obrotu czy momentu sesji. Dlatego tak ważne jest dla nas współtworzenie z naszymi Członkami, mechanizmów wspierających płynność obrotu, których zadaniem jest optymalizacja ryzyka rynkowego oraz podejmowanie czynności zmierzających do minimalizacji spreadów na instrumentach animowanych, czyli finalnie zmniejszających koszty funkcjonowania na platformie organizowanej przez TGE. Cieszymy się, że rok 2020 rozpoczynamy podpisaniem umowy z kolejnym animatorem na rynku energii- mówi Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych TGE.

 

Na czym polega działalność animatora Towarowej Giełdy Energii?

 

Działalność animatora, z ang. market makera, polega na ciągłym składaniu zleceń po obu stronach rynku z określonym spreadem tak, aby jak największa ilość transakcji mogła dojść do skutku. Spready na poszczególnych instrumentach Rynku Terminowego Towarowego zostały zdefiniowane przez Towarową Giełdę Energii w toku konsultacji z rynkiem, na poziomie pozwalającym w jak największym stopniu minimalizować koszty uczestników, wynikające z różnic pomiędzy cenami kupna i sprzedaży. Efektem tego jest zwiększenie płynności na Giełdzie, przez co uczestnicy rynku realizują swoje zlecenia kupna i sprzedaży po bieżących cenach rynkowych, a animator uzyskuje dodatkowe korzyści finansowe z funkcjonowania na tych rynkach organizowanych przez TGE.

 

Zostaliśmy animatorem na 8 instrumentach na rynku terminowym, ponieważ zależy nam na tym, aby rynek był płynny i bezpieczny. Cieszymy się, że osiągnęliśmy poziom organizacyjny, który pozwolił nam objąć tak kluczową rolę dla rozwoju rynku. Mamy nadzieję, że nasze działania jako animatora rynku, przyczynią się do zwiększenia płynności i komfortu kontraktacji na rynku terminowym energii elektrycznej oraz pomogą innym uczestnikom rynku łatwiej realizować ich strategie handlowe– komentuje Sebastian Jabłoński, Prezes Zarządu TRMEW Obrót.

szczegóły
Co warto wiedzieć o ustawie o OZE?

Co warto wiedzieć o ustawie o OZE?

Ustawa o OZE to obecnie jeden z najważniejszych projektów Ministerstwa Energii, którego zadaniem jest promowanie i znaczące zwiększenie zużycia energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. 25 czerwca 2019 roku została przyjęta przez rząd kolejna nowelizacja dotychczasowej ustawy. Wprowadzone zmiany dotyczącą między innymi farm wiatrowych, wielkości mikroinstalacji, prosumentów, a także tegorocznych aukcji OZE. Dodatkowo w projekcie została zawarta propozycja działań, dzięki którym uda się osiągnąć piętnaście procent udziału zużycia energii z OZE do końca 2020 roku.

 

Spis treści
Obowiązujące przepisy prawne w Polsce
Nowelizacja
Przepisy dotyczące fotowoltaiki
Nasza oferta

 

Ustawa o OZE w Polsce. Poznaj przepisy prawne obowiązujące po nowelizacji

Obecnie w Polsce istnieje wiele aktów prawnych i regulacji, które mają na celu skuteczne zwiększenie ochrony środowiska. Jedna z najgłośniejszych ostatnimi czasy ustaw dotyczy odnawialnych źródeł energii, czyli OZE. Po raz pierwszy projekt został przyjęty przez rząd 20 lutego 2015 roku. Od tego czasu przeprowadzono jej nowelizację. Ustawa o OZE definiuje pojęcie odnawialnych źródeł energii, a także określa wszystkie najważniejsze zasady oraz warunki jakie trzeba spełnić przy wytwarzaniu ekologicznej i znacznie zdrowszej dla środowiska energii. W pierwotnej wersji ustawy znalazły się również przepisy dotyczące mechanizmów wspierających wytwarzanie odnawialnych źródeł energii, wymagane certyfikaty dla przedsiębiorstw stosujących rozwiązania OZE, a także szczegółowy plan dla Polski, mający znacząco podnieść krajowe zużycie odnawialnej energii elektrycznej.

Nowelizacja ustawy o OZE

Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE została zatwierdzona przez rząd 25 czerwca 2019 roku. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy znaczącego rozszerzenia definicji prosumenta. Dotychczasowo prosumentami mogły być jedynie gospodarstwa domowe, które wytwarzały energię elektryczną pochodzącą tylko z OZE, którą mogły potem magazynować albo sprzedawać. Obecnie rolę prosumenta mogą pełnić także przedsiębiorstwa, jeżeli sprzedaż energii wytworzonej w ramach mikroinstalacji nie będzie stanowić przeważającego przedmiotu w ramach ustawy dotyczącej statystyki publicznej. Prosument, który wytwarza energię elektryczną pochodzącą z OZE, a nie jest przedsiębiorcą, nie będzie mógł nazwać swoich usług działalnością gospodarczą. W nowelizacji zostały zawarte również zmiany dotyczące mikroinstalacji. Do tej pory dopuszczalna ich wielkość nie mogła przekraczać 40 kW. Obecnie wartość ta wzrosła do 50 kw. Dodatkowo projekt wydłużył czas, w którym należy rozpocząć produkcję energii elektrycznej pochodzącej z instalacji, która wygrała dany przetarg lub aukcję. W przypadku fotowoltaiki termin ten wynosi 24 miesiące od momentu zamknięcia aukcji. W przypadku energii wytwarzanej z wiatru na lądzie, czas został wydłużony do 33 miesięcy. Czerwcowa nowelizacja projektu o OZE zmodyfikowała też zapis dotyczący ustawy odległościowej. Według nowych przepisów wszystkie pozwolenia związane z budową turbin wiatrowych, które zostały wydane przed 25 czerwca bieżącego roku zachowują ważność nie dłużej niż do 16 lipca 2021 roku. Nowy, pięcioletni termin obowiązuje od dnia, w którym nowelizacja weszła w życie aż do połowy 2024 roku. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Energii zatwierdzona nowelizacja umożliwi do końca 2019 roku przeprowadzenie przez Urząd Regulacji Energetyki aukcji, dotyczącej zakupu energii elektrycznej przy jednoczesnym określeniu jej wartości oraz ilości. Ma to skutkować znacznym wzrostem produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Na ten cel rząd przeznaczył łącznie 0,5 mln zł. Obecna ustawa przewiduje też rozpoczęcie działań, które doprowadzą do zwiększenia udziału energii elektrycznej z OZE co najmniej o 15% do 2020 roku.

Ogrzewanie - panele słoneczne

Fotowoltaika w nowej ustawie OZE

W nowej ustawie OZE warto również zwrócić uwagę na ustalenia dotyczące fotowoltaiki. Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące wyłącznie energię słoneczną zamienianą potem na prąd elektryczny. Cały proces odbywa się dzięki specjalnie zainstalowanym ogniwom fotowoltaicznym, które umieszczane zostają w kondensatorach oraz panelach fotowoltaicznych. Tego typu urządzenia skutecznie przetwarzają energię stałą na prąd elektryczny. Mimo że z tego sposobu pozyskiwania energii najczęściej korzystają prywatne gospodarstwa, to coraz częściej takie rozwiązanie przyciąga przedsiębiorstwa oraz firmy, które muszą obecnie borykać się z ciągle podnoszącymi się cenami energii elektrycznej. Warto zauważyć, że osoby, które są zainteresowane wprowadzeniem do swojego gospodarstwa fotowoltaiki, mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie lub przedsiębiorstwie wiąże się z wieloma korzyściami. Z pewnością właściciele fotowoltaiki stają się samowystarczalni i w pełni niezależni od dostawców prądu elektrycznego. Ponadto mają znaczący wpływ w ochronę środowiska, a co za tym idzie w skuteczną poprawę obecnej sytuacji ekologicznej.

Ustawa OZE a kwestie dotyczące fotowoltaiki

Czerwcowa nowelizacja nie wprowadziła żadnych większych zmian w zakresie fotowoltaiki. Ustawa OZE zawiera jedynie zapisy regulujące kwestie związane z metodą określenia energii wyprodukowanej przy pomocy paneli fotowoltaicznych (na podstawie wykorzystywanych urządzeń rozliczeniowych) oraz wymaganymi certyfikatami osób, które zajmują się montażem instalacji fotowoltaiki (konieczność otrzymania odpowiednich dokumentów od Prezesa UDT).

W TRMEW Obrót jesteśmy na bieżąco z ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE)

Firma TRMEW Obrót od wielu lat specjalizuje się w zarządzaniu energią elektryczną, która pochodzi jedynie z odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy na bieżąco z Ustawą OZE. Spółka została powołana przez największą w kraju organizację związaną z OZE, czyli Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Nasza oferta obejmuje usługi związane ze wszystkimi obecnie dostępnymi źródłami energii odnawialnej, ze szczególnym naciskiem na hydroenergię. Dodatkowo specjalizujemy się w różnego rodzaju działaniach dotyczących wymiany międzysystemowej. Nasza wiedza i umiejętności sprawiają, że doskonale rozumiemy działanie urządzeń wytwarzających odnawialne źródła energii. Dzięki temu możemy z najwyższą skutecznością przewidzieć zmiany atmosferyczne i pogodowe, jednocześnie dostosowując je do pracy instalacji OZE. Spółka TRMEW Obrót zajmuje się głównie zakupem energii elektrycznej, która pochodzi od zaufanych, jednak małych dostawców, co sprawia, że ceny oferowanych przez nas usług są jednymi z najbardziej korzystnych na rynku. Jako operator handlowy i handlowo-techniczny wspieramy także inne spółki i przedsiębiorstwa.

Dlaczego energia odnawialna?

Ustawa o OZE to naturalna odpowiedź rządu na coraz większe zapotrzebowanie zastąpienia prądu elektrycznego bardziej ekologiczną energią odnawialną. Jest ona nie tylko dużo zdrowsza dla środowiska, w którym żyjemy, ale przede wszystkim lepsza dla nas. Obecnie Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw europejskich, które emitują najwyższe ilości dwutlenku węgla. Ma to negatywny wpływ na nasze samopoczucie i z czasem może doprowadzić do rozwinięcia się wielu poważnych chorób. Zastępując energię elektryczną tą wytwarzaną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, mamy więc realny wpływ na poprawę obecnej, niezbyt optymistycznej sytuacji ekologicznej.

szczegóły
SPRZEDAŻ REZERWOWA GAZU ZIEMNEGO dla klientów HEG

SPRZEDAŻ REZERWOWA GAZU ZIEMNEGO dla klientów HEG

INFORMACJA DLA KLIENTÓW HEG

 

Firma gaselle rozpoczyna sprzedaż rezerwową gazu ziemnego dla klientów HEG.

Na stronie e-gaselle.pl znajdują się oferta sprzedaży rezerwowej oraz umowa sprzedaży rezerwowej.

 

Polecamy ofertę gaselle!

 

 

 

 

 

szczegóły
Aukcje OZE. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Aukcje OZE. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Aukcje OZE, czyli energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, to najprostszy sposób na sprzedaż prądu zarówno dla niewielkich przedsiębiorstw, jak i dla wielkich firm i korporacji. Kto może w nich uczestniczyć i jakie warunki należy spełnić, aby wziąć w nich udział? Na czym tak naprawdę polega cały proces i jak się go przeprowadza? Kto jest odpowiedzialny za ustalenie regulaminu przetargu i na jakiej podstawie wybiera się jego zwycięzcę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści
Co to takiego?
Kto może wziąć udział?
Prawa wynikające z uzyskanego zaświadczenia
Jakie przepisy należy znać?
Przebieg procesu
Skorzystaj z pomocy TRMEW Obrót!


Co to jest aukcja OZE i na czym polega?

Jeśli się zastanawiasz, czym są aukcje OZE i na czym polegają, spieszymy z wyjaśnieniem. Mianem tym określa się proces, podczas którego indywidualni wytwórcy energii pochodzącej z odnawialnych źródeł mogą sprzedawać wyprodukowany w swoich instalacjach prąd. Choć potencjalnie brzmi to bardzo prosto, cała kwestia wymaga poważnego doprecyzowania. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu nieco bliżej.

Kto może wziąć udział w tego typu przedsięwzięciu?

Udział w tego typu przedsięwzięciu mogą wziąć zarówno wytwórcy, którzy mają już przygotowaną infrastrukturę do wyprowadzania energii elektrycznej z instalacji bazującej na odnawialnych źródłach energii do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, jak i wytwórcy, którzy są przygotowani do wytwarzania energii, lecz nie mają jeszcze urządzeń pozwalających na jej przesyłanie do sieci. W pierwszym przypadku przedsiębiorca powinien w wyznaczonym terminie złożyć deklarację o przystąpieniu do aukcji. W drugim natomiast konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia o tym, że został on do niej dopuszczony. W celu uzyskania takiego zaświadczenia należy poddać instalację procedurze pozwalającej na formalną ocenę przygotowania do wytwarzania energii. Procedurę tę na wniosek wytwórcy przeprowadza Prezes URE, czyli Urzędu Regulacji Energetyki. Co istotne, zaświadczenie o dopuszczeniu do tego rodzaju przetargu uzyskuje się nie na dane przedsiębiorstwo, lecz na określoną instalację. Jeżeli wytwórca zamierza więc produkować energię dzięki kilku instalacjom, na każdą z nich powinien uzyskać odrębne zaświadczenie. Ponadto aby wziąć udział w przetargu wytwórcy, którzy złożyli deklarację o przystąpieniu do aukcji lub uzyskali niezbędne zaświadczenia muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Każdy wytwórca musi bowiem dysponować ustanowioną gwarancją bankową lub przedstawić dowód wniesienia kaucji w wysokości 30 złotych za 1 kW mocy zainstalowanej danej instalacji na określony numer konta bankowego. Kaucja ta podlega zwrotowi w terminie 14 dni od zamknięcia przetargu (w przypadku wytwórców, których oferty nie wygrały) lub 60 dni od daty wyprodukowania po raz pierwszy energii z OZE (w przypadku zwycięskich ofert).

Odnawialne źródła energii


Prawa wynikające z uzyskanego zaświadczenia

Zaświadczenie o dopuszczeniu instalacji do udziału w przetargu jest dokumentem, który umożliwia wytwórcy udział w systemie aukcyjnym wsparcia OZE. Będąc w posiadaniu zaświadczenia wytwórca na okres 12 miesięcy zyskuje prawo do składania ofert w ramach wszystkich przetargów, których wymagania spełnia dana instalacja. Okres ten może ulec skróceniu, jeżeli pozwolenia lub wnioski niezbędne do udzielenia zaświadczenia będą miały krótszy niż 12 miesięcy termin ważności. Zaświadczenie nigdy nie jest jednak wydawane na mniej niż 6 miesięcy.

Co poza procedurą oceny formalnej i ustaleniem regulaminu aukcji OZE należy do obowiązków Prezesa URE?

Podstawowym obowiązkiem Prezesa URE, jeśli chodzi o organizację aukcji OZE, jest ustalenie obowiązującego w czasie ich trwania regulaminu. Regulamin ten - zgodnie z zapisami zawartymi w art. 78 ust. 10 ustawy o odnawialnych źródłach energii - ogłaszany jest w Biuletynie Informacji Publicznej URE. Celem jego sformułowania jest szczegółowe określenie zasad organizacji przetargu, przedstawienie właściwego sposobu składania ofert, a także objaśnienie przebiegu oraz sposobu jego rozstrzygnięcia. Istotne zapisy dotyczą także kwestii związanych z przetwarzaniem danych podmiotów biorących udział w przetargu oraz wymagań technicznych pozwalających na dostęp do internetowej platformy, na której przeprowadzany jest przetarg. Kolejnym zadaniem Prezesa URE, o którym nieco już wspomnieliśmy, jest obowiązek przeprowadzenia na wniosek poszczególnych wytwórców procedury oceny formalnej instalacji, które nie posiadają jeszcze sprzętu pozwalającego na przesyłanie wytworzonej energii do sieci. Ponadto na podstawie tej procedury Prezes wydaje lub odmawia wydania zaświadczenia w terminie nieprzekraczającym 30 dni od złożenia wniosku o jego wydanie. Ponadto do obowiązków Prezesa URE należy ogłoszenie, zorganizowanie i przeprowadzenie aukcji OZE. Muszą one być ogłaszane nie rzadziej niż raz w roku.


Kategorie przetargów

Przetargi na zakup energii pochodzącej z odnawialnych źródeł organizuje się oddzielnie dla instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW i większej niż 1 MW. Oddzielne przetargi obejmują także instalacje nowe lub takie, które w ostatnim czasie przeszły modernizację.

Przebieg przetargu

Proces przeprowadzania przetargu rozpoczyna się od zamieszczenia przez Prezesa URE w ogłoszenia o przeprowadzeniu aukcji. Ogłoszenie musi zostać zamieszczone nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem przetargu i zgodnie z przepisami musi zawierać elementy takie jak datę i godzinę otwarcia i zamknięcia sesji przetargu, a także informacje dotyczące ilości i wartości energii, jaką przetarg obejmie. Co istotne, przetarg może zostać przeprowadzony wyłącznie wówczas, gdy zgłoszone zostały do niego minimum 3 oferty spełniające kryteria określone w regulaminie oraz innych przepisach.

Wyłonienie zwycięskich ofert i podpisanie umowy

Za zwycięską ofertę uznaje się tę, w której zaproponowana została najniższa cena sprzedaży energii pochodzącej z OZE. Jeżeli kilku uczestników zaproponuje tę samą stawkę, o zwycięstwie decyduje kolejność składania ofert. Umowa pomiędzy sprzedawcą a oferentem zostaje podpisana w ciągu 1 miesiąca od zakończenia aukcji (w przypadku wytwórców gotowych do wyprowadzania energii elektrycznej z instalacji do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej) lub w ciągu 6 miesięcy (jeżeli wytwórca połączy instalację z siecią dystrybucyjną lub przesyłową dopiero po zamknięciu przetargu).

Potrzebujesz wsparcia w procesach związanych ze zgłoszeniem się do aukcji energii z OZE? Skorzystaj z pomocy TRMEW Obrót!

TRMEW Obrót jest obecną od wielu lat na polskim rynku firmą, która zajmuje się nie tylko dystrybucją energii pochodzącej z OZE, ale również wspiera przedsiębiorców zainteresowanych zgłoszeniem swoich instalacji do aukcji przeprowadzanych przez URE. Jeżeli potrzebujesz pomocy profesjonalistów, którzy podpowiedzą Ci, jak złożyć dobrą ofertę, która będzie miała szansę wygrać dany przetarg – skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości związane z przystąpieniem do przetargów, podpowiemy, jakie rozwiązania będą najbardziej opłacalne w Twoim przypadku i wesprzemy Cię nie tylko w kwestiach związanych ze sprzedażą aukcyjną, ale również w innych istotnych sprawach, które dotyczą wielu prywatnych wytwórców energii z OZE. Zapraszamy do kontaktu!

szczegóły